Je za nami ďalšia drahá epizóda seriálu známeho aj ako MCU. Tentokrát sme sa pozreli na dobrodružstvá Thora, Lokiho, Hulka a ďalších v Thor: Ragnarok, najlepšej časti Thorovej trilógie. Udialo sa v nej pritom dostatok dôležitého, aby sme si to zhrnuli v tradičných Čriepkoch zo sveta Marvelu. Nevyhneme sa ani drobným špekuláciám a vysvetľovaniu. Bez ďalších zbytočných rečí teda poďme na to. Samozrejme, snáď vás netreba upozorniť, že sa nižšie budú nachádzať spoilery. 

 

Thor je na konci Ragnaroku celkom inou postavou než na začiatku. Zase raz o niečo zmúdrel a dospel, pričom sa výrazne zmenil aj jeho výzor. Prišiel o svoje dlhé vlasy, pravé oko (v Inifnity War ho uvidíme s klasickou páskou cez oko, možno si odteraz budú s Nickom Furym bližší, nehovoriac o symbolike s Odinom) a taktiež Mjolnir. V skutočnosti ale neprišiel o jeho silu. God of Thunder sa akurát bude musieť zaobísť bez lietania, ale kto vie, možno sa Thor naučí v Avengers 3 alebo 4 aj to. Trúfam si povedať, že z pôvodných hercov je práve Hemsworth a jeho Thor najpravdepodobnejším, kto v MCU zostane pár ďalších rokov. Za prvé, v poslednom filme prišiel o veľa a všetci dobre vieme, že v drvivej väčšine príbehov to znamená, že postava je na istý čas uchránená od smrti.

 

Svet Marvelu: Kde sa nachádzajú všetky Kamene nekonečna po udalostiach Thor: Ragnarok a čo znamenali potitulkové sény?

 

Potom tu máme fakt, že Asgarďania bez domovskej planéty potrebujú svojho vodcu a všetci dobre vieme, že Loki ním nie je. Odin je preč, Valkyrie je alkoholička a Heimdall, ak nasledujúce udalosti prežije, nie je žiadny panovník. Potom tu máme aj fakt, že Hemsworth je spoločne s Chrisom Evansom (majú 34, respektíve 36 rokov) najmladším z pôvodných Avengerov s vlastnými filmami. Pripočítať si k tomu môžete aj tržby, ktoré sa pravdepodobne nezastavia pod hranicou 900 miliónov dolárov (reálna je aj tá miliarda, rozhodujúci bude boj proti Justice League) a taktiež záujem režiséra Taiku Waitiho a Hemswortha pokračovať v Thorovom príbehu. A pokojne opäť s Hulkom a osadenstvom Thor: Ragnarok, čo by asi nikto z nás neodmietol. 

 

My sa ale musíme pozrieť na najbližšiu budúcnosť, pričom na chvíľu budeme ignorovať Black Panthera. V máji totiž dorazí do kín Infinity War, prvý diel z dvojdielneho arcu vojny proti Thanosovi. Pravdepodobne v ňom Thanos získa všetky Infinity Gems/Stones/Kamene nekonečna (volajte ich, ako chcete), aby v dvojke (Avengers 4) mohol rozpútať peklo. Kde sa ale všetky nachádzajú? Najčerstvejšie máme v pamäti Space Stone (modrá kocka - Tesseract ). Tú, ako nám to naznačuje sám režisér, si pre seba uchmatol Loki a je možné, že ju podaruje Thanosovi pri prvej príležitosti, len aby mu odpustil jeho veľkú blamáž s útokom na Zem. A že sa tá prvá príležitosť už objavila? Nuž, ak ste videli prvú potitulkovú scénu Ragnaroku, pamätáte sa na obrovskú loď nad tou s Thorom a spol. Ide o Thanosa, ktorý si na Asgard prišiel pre Space Stone. A tu už sa dostávame k tomu, kde vlastne sú všetky Infinity Stones.


 

1. Space Stone - Tesseract

Je momentálne vo vlastníctve Lokiho a v dobe, kedy sa začne Avengers: Infinity War, zrejme už v rukách Thanosa. Buď mu ho Loki dá dobrovoľne alebo si ho Thanos jednoducho vezme. Z teaseru pre Infinity War vieme, že Guardians of the Galaxy nájdu Thora bezvládne "poletovať" vo voľnom vesmíre, takže je pravdepodobné, že stret s Thanosom nedopadol dobre. 

 

Svet Marvelu: Kde sa nachádzajú všetky Kamene nekonečna po udalostiach Thor: Ragnarok a čo znamenali potitulkové sény?

 

2. Souls Stone - Heimdall?

Veľký otáznik MCU a jediný Infinity Stone, ktorý nám ešte nebol predstavený. Teda nie priamo a oficiálne. Všetky teórie a náznaky smerujú na Heimdalla. On predsa dokáže vidieť všetky duše živých bytostí v celom vesmíre a dokonca ich aj sledovať (až na zakamuflované nepriateľské jednotky napádajúce Asgard). Farba jeho kostýmu a taktiež očí je ďalším náznakom, že má v sebe Souls Stone, keďže v MCU má tento nástroj oranžovú farbu.

 

Svet Marvelu: Kde sa nachádzajú všetky Kamene nekonečna po udalostiach Thor: Ragnarok a čo znamenali potitulkové sény?

 

A aby toho nebolo málo, Heimdall prežil udalosti Thor: Ragnarok ako jediný bojovník/hlavná postava žijúca výhradne na Asgarde. Nehovoriac o tom, že Idris Elba nedávno vyjadril ľútosť, že v MCU nedostal väčšiu rolu (pravdepodobne zomrie na zatiačku Infinity War, keďže mu bude Souls Stone odobraný, ale stále je to len teória a ja sa môžem mýliť). Ja mám vymaľované. Ak to teda bude inak, budem veľmi prekvapený.


3. Reality Stone - Aether

Všetci sme videli, čo Aether dokáže v Thor: The Dark World. Vlastne, mnohí ten otrasný film ani nevideli alebo si ho nepamätajú, ale to je vlastne jedno. Ako každý iný, aj tento Infinity Stone dokáže brať životy a nie je jednoduché manipulovať s ním. Momentálne je vo vlastníctve Collectora, čo sa však čoskoro zmení.

 

Svet Marvelu: Kde sa nachádzajú všetky Kamene nekonečna po udalostiach Thor: Ragnarok a čo znamenali potitulkové sény?


4. Time Stone - Necklace - The Eye of Agamotto

Nazvať Time Gem Necklace je veľmi chabučký dôvod na to, aby dávala zmysel niekdajšia teória o názvoch pre Infinity Stones, ktorých počiatočné písmená dajú dokopy slovo Thanos. Time Gem je zrejme už veľmi, veľmi dlho na planéte Zem, kde ho momentálne stráži a využíva Doctor Strange. Ten, ako sme mohli vidieť v Thor: Ragnarok, dokázal svoje schopnosti znova povýšiť na novú úroveň. Sanctum Sanctorum asi zažije horšie dni, poprípade ho niekto zoberie Strangeovi v momente, kedy ho bude nosiť.

 

V Strangeovej sólovke sme videli jeho silu a úprimne, som veľmi zvedavý, akými logickými a scenáristickými barličkami si bratia Russovci pomôžu, aby Time Gem odobrali zo Strangeovej moci a taktiež, aby obmedzili jeho silu. Nedokážem si totiž predstaviť, ako jeho vlastník nejaký súboj prehrá (pri najhoršom remizuje ako Strange s Dormammum (ten sa určite vráti v niektorej z budúcich častí Doctora Strangea, takže Steven musí o Time Gen jednoznačne prísť). 

 

Svet Marvelu: Kde sa nachádzajú všetky Kamene nekonečna po udalostiach Thor: Ragnarok a čo znamenali potitulkové sény?


5. Power Stone - Orb

Ohromne silný, obyčajným človekom či bytosťou neudržateľný. Aj preto je Power Stone zabalený v guľovitom kryte. Strážcovia galaxie dali jednu z najmocnejších zbraní vo vesmíre strážiť jednotkám Nova Corps na planéte Xandar, ktoré sú mimochodom po udalostiach filmu takmer rozprášené a videli sme, že neschopné ubrániť sa útoku čo i len jednej nepriateľskej lodi. Facepalmujeme doteraz, ale nejako sa tie Infinity Stones k Thanosovi dostať musia. 

 

Svet Marvelu: Kde sa nachádzajú všetky Kamene nekonečna po udalostiach Thor: Ragnarok a čo znamenali potitulkové sény?


6. Mind Stone - Scepter (Lokiho zbraň), terajší zdroj sily Visiona

Ako nám už stihol Paul Bettany prezradiť, Vision nemusí nutne zomrieť na následky odobratia Mind Stone z jeho čela. To nás síce robí smutnými, pretože v Marvel asi odmietajú zabiť svoje postavy aj v prípade, kedy si o to priebeh filmu a daná situácia doslova kričia. Na druhej strane, možno bude s Visionom ešte sranda, keďže zďaleka neukázal svoju plnú silu. Čo všetko Mind Stone dokáže sme čiastočne videli v Age of Ultron a Civil War, nehovoriac o predošlých Lokiho kúskoch s ovládaním ľudí, keďže Mind Stone bol pôvodne zdrojom sily Lokiho žezla. Momentálne je teda "v rukách" Avengerov. 

 

Svet Marvelu: Kde sa nachádzajú všetky Kamene nekonečna po udalostiach Thor: Ragnarok a čo znamenali potitulkové sény?
Čo nám z toho plynie? Že Thanos získa Power Stone, Reality Stone, Souls Stone a Space Stone pravdepodobne na začiatku Avengers: Infinity War. Chvíľu mu ale možno zaberie, kým sa dopracuje k Power Stone a Reality Stone, keďže Collector ho niekde mohol schovať a Nova Corps Thanosa zdržia aspoň na pár hodín. Thor tak bude mať spoločne s Guardians of the Galaxy šancu prísť na Zem a varovať Avengerov, že prichádza niečo veľmi nebezpečné. A to je asi tak všetko, čo o Infinity Stone potrebujete vedieť pred premiérou Avengers: Infinity War. 

Možno by sa hodilo špekulovať o veciach, ako napríklad, či sa Hulk ešte vráti do formy Brucea Bannera (jasné, že sa vráti) alebo čo bude ďalej s Lokim alebo Grandmasterom, no skutočne to nemá význam. Dlho sme špekulovali aj o tom, ako sa vlastne Hulk presne dostal na Sakaar, no Feige a spol. to považovali za absolútne nepodstatné a jednoducho nám cez Hulka povedali, že Quinjet sa pokazil a Hulk skončil na Sakaare. Zrejme skrz jednu z teleportačných dier. Za zmienku stojí aj zničenie Asgardu, ale ten nám už aj tak nemal čo ponúknuť a všetko podstatné z Odinovho trezoru sa z neho zrejme aj dostalo.

 

Svet Marvelu: Kde sa nachádzajú všetky Kamene nekonečna po udalostiach Thor: Ragnarok a čo znamenali potitulkové sény?

 

Trochu sa ale čudujem, že Thor sa totálne vykašľal na svojich najvernejších priateľov na Asgarde - Warriors Three. Ich smrť zrejme nikoho z nás nezasiahla a bola extrémne rýchla, asi to tak však bolo dobre. Nie každá postava musí zomrieť s ceremóniou za chrbtom. Ľudia proste umierajú. Ale že sa na nich Thor ani len neopýtal je skutočne zvláštne. A čo sa týka Surtura? Nuž, ak sa nevrátil do Muspelheimu a niekde poletuje vesmírom (v prípade, že nebol zničený spoločne s Asgardom), nemusí to nikoho trápiť. Marvel na neho v každom prípade môže zabudnúť, ale takisto ho aj v budúcnosti použiť znova. Rovnako ako postavy Leadera a Abomination z The Incredible Hulk, ktoré v MCU žijú, akurát čakajú na svoju správnu chvíľu.

 

Svet Marvelu: Kde sa nachádzajú všetky Kamene nekonečna po udalostiach Thor: Ragnarok a čo znamenali potitulkové sény?

 

Nakoniec tu máme šikovný ťah od Feigeho a spol. V prvom Thorovi, kedy ešte nemysleli na Infinity War a podobné veci, umiestnili do Odinovho trezoru Infinity Gauntlet, rukavicu, do ktorej sa umiestňujú všetky Infinity Gems, následkom čoho je nepredstaviteľná moc patriaca jej majiteľa. Všetci si ale pamätáme potitulkovú scénu z Avengers: Age of Ultron, kedy si takúto rukavicu nasadzuje sám Thanos. Vtedy sme si mysleli, že rukavice sú v MCU dve, skutočnosť je však taká, že Odin mal vo svojom trezore vystavený falzifikát. Zrejme aby tak upokojil ľudí, že túto mocnú zbraň (ako mnohé ostatné), má v bezpečí pod zámkom. 

 

PS: Sledovali ste divadelnú hru na začiatku pozorne? Ak áno, asi ste si všimli, že Odina hral Sam Neill, Luke Hemsworth hral Thora a Matt Damon zase Lokiho. Damon je s Chrisom Hemsworthom veľký kamarát, a tak sa tak nejako dali dokopy aj pre túto scénu.

Ohodnoť článok
162
Zdroj: screenrant.com, collider.com, screencrush.com
Foto: Marvel Studios/Disney