Kým pre nás mladých predstavuje kvarteto Hetfield - Ulrich - Hammett - Trujillo závan poctivej melodickej hudby, ktorá sa k nám po prvýkrát dostala v období perestrojky, generácia mojich rodičov živo spomína na obdobie, kedy skladby Master of Puppets, Enter Sandman či Nothing Else Matters valcovali rebríčky hitparád a po páde komunizmu spôsobili u skupiny rockerov a metalistov poriadny prievan. Metallica patrí dnes medzi legendy svojho žánru a aj napriek tomu, že vek neoklameš, je na zatiaľ poslednom albume kapely Hardwired ... to Self-Destruct počuť, že chalanom to stále ide a ostali verní trendu, ktorý od roku 1981, kedy vznikli, spoločne načali. 

 

Byť fanúšikom Metallicy je pre mňa veľmi osobná záležitosť, nakoľko ma v istom období môjho života jej hudba veľmi ovplyvnila a zmenila ma z poslucháča jedného žánru (ktorý sa dynamicky menil podľa toho, čo bolo práve in) na človeka, ktorý sa nevyhýba ničomu a dokáže oceniť kvalitné bary a beaty v rape, ako aj melodické linky poctivej rockovej či metalovej muziky, aby to v závere, keď si chce vychutnať večer, doprial slastné tóny saxofónu pri počúvaní jazzu. Metallica ma naučila, že kvalitná hudba sa skrýva v každom žánri, no je potrebné hľadať a skúšať, čo vám sedí. Ak by som mal prirovnať ich hudbu k vysokej škole, tak Hetfielda a spol. označím za profesora hudby a samozvaných pseudoumelcov za žiačikov na zápise do 1. ročníka. Neviem ako vám, ale mne sa zdá, že sa zo súčasnej hudby vytratila "muzikantská poctivosť" - časy, kedy bolo nemysliteľné dodatočne upravovať hudbu v počítačovom softvéri, prípadne na vylepšenie hlasu používať Autotune. Nuž, pokrok nezastavíš, no o to viac je vhodné pripomínať si aj to, čo tu bolo kedysi.

 

Najväčšie hity, zimomriavky a hudobný orgazmus. Metallica na koncerte v Quebecu vyvolala silné spomienky (Tip na film)

 

Prečo taký sentimentálny začiatok? Dnes sa vo viacerých kinách na celom svete exkluzívne premietne záznam z koncertu Metallicy v kanadskom Quebecu, ktorý sa odohral v roku 2012 v rámci ich World Magnetic Tour - Quebec Magnetic. Hoci od vydania spomínaného záznamu uplynulo už zopár rokov a odvtedy som ho aj ja sám mal možnosť zhliadnuť, predstava, že sa dnes večer pohodlne usadím do kresla v kine a v prítmí si na bielom plátne pri kvalitnom ozvučení vychutnám tóny snáď všetkých, nebojím sa povedať, kultových skladieb, mi už teraz spôsobuje príjemné zimomriavky. Tento článok nemá byť o tom, aby zhodnotil prácu kamery, strih či kompozíciu. Článkov tohto typu sa tu v priebehu roka odo mňa aj mojich ctených kolegov objaví viac než dosť. 

 

Ako fanúšik legendárnej skupiny, ktorý dúfa, že v tom nie je sám, som si kládol za svoju povinnosť oboznámiť vás s touto skutočnosťou a pozvať vás do najbližšieho kina, aby ste si tento unikátny zážitok spolu so mnou rozhodne nenechali ujsť. Nebojte sa so sebou vziať aj niekoho, kto viac privykol k Rytmusovi, Mozartovi či Justinovi Bieberovi. Aj pre nezainteresovaného jedinca, ktorý je otvorený novým podnetom a zážitkom, bude dnešný večer iste veľmi príjemným zážitkom a súčasne zmenou oproti bežnému kinovému stereotypu. Nezabudnite mi sem potom napísať, ako sa vám na projekcii páčilo. Budem sa tešiť na vaše dojmy. 

 

Najväčšie hity, zimomriavky a hudobný orgazmus. Metallica na koncerte v Quebecu vyvolala silné spomienky (Tip na film)

Ohodnoť článok
61