Určite sa k tebe dostala informácia o tom, ako seriál Simpsonovci záhadne predbieha dobu. V seriáli o netradičnej žltej rodinke už stihli predvídať vystúpenie Lady Gaga na Superbowl, krádež citrónovníka v USA, rozšírenie eboly v Afrike i to, že boj o lukratívne a mocné kreslo amerického prezidenta vyhrá Donald Trump. A prekvapivo, ďalšia zo simpsonovských predpovedí sa opäť naplnila. Na Filmkulte sme ťa informovali o tom, že Disney sa podujalo na miliardový obchod. Za obrovskú sumu 52,4 miliard dolárov totiž zakúpilo významné časti a divízie gigantického štúdia 20th Century Fox, medzi ktoré patrí najmä filmové oddelenie, no napríklad i televízia National Geographic či online streamovacia služba Hulu.

 

Megaobchod desaťročia

Obchod, ktorí niektorí korunovali titulom dohoda desaťročia, však niektorí z nás už dávno zažili, a to priamo pred televíznymi obrazovkami či počítačovými monitormi. Epizóda Simpsonovcov z 9. novembra 1998 nazvaná When you Dish Upon a Star totiž už všetko dávno stihla predpovedať. V diele sa mihlo veľa hosťov, medzi nimi napríklad i Alec Baldwin, pričom sa zmienke nevyhlo ani samotné 20th Century Fox, ktoré malo podtitul A division of Walt Disney Co. Paradoxne, pod Fox Broadcasting Company patria aj samotní Simpsonovci, ktorí tak už vtedy vedeli, čo ich čaká.

 


 

Chyby pri voľbách

4. epizóda 20. série s menom Treehouse of Horror XIX. z roku 2008 už riešila vtedajšie prezidentské voľby, ktorých sa Barack Obama účastnil a vyhral. Vo vtedajšom diele sa Homer Simpson snaží voliť práve Obamu, no jeho volebné zariadenie mu hlas odmieta prirátať a miesto toho ho tvrdohlavo zarátava kandidátovi Johnovi McCainovi. Hneď v ďalších voľbách roku 2012, kde Obama opäť kandidoval, sa podobný prípad zopakoval v realite. Volebné zariadenie v Pennsylvánii opäť Obamovi odmietalo uznať hlas a miesto toho ho pripočítavalo jeho hlavnému protikandidátovi, Mittovi Romneymu. Volebné prístroje sú samozrejme pred voľbami kontrolované, a tak ide naozaj o úsmevnú zhodu okolností.

 

 

Materská častica

Určite si pamätáš ošiaľ v roku 2012, keď vedci objavili takzvanú materskú časticu, známu tiež ako Higgsov bozón. Tá je zodpovedná za existenciu hmotnosti. Prekvapivo, v druhej epizóde desiatej série nazvanej The Wizard of Evergreen Terrace stojí Homer pred tabuľou a aj keď nechápe, čo je na nej napísané, rovnica na vrchole je takmer identická tej, ktorá bola použitá na dokázanie existencie bozónu.

 


 

Edward Snowden a špionáže

Od seriálovej tvorby sa teraz presunieme k The Simpsons Movie, kde sa musí rodina Simpsonovcov schovať pre vládnymi jednotkami, no Národná bezpečnostná agentúra (NSA) lokalizuje Marge s deťmi podľa ich konverzácie, ktorú vládna agentúra odpočúvala. To všetko bolo predpovedané už v roku 2007, o šesť rokov neskôr zaútočil na titulné strany médií muž menom Edward Snowden, ktorý prvýkrát vrhol svetlo na odpočúvanie amerických telefónov a sledovanie toho, čo Američania robia na internete.

 


 

FIFA a Nemecko

Šestnásta epizóda dvadsiatej piatej série s názvom You Don't Have to Live Like a Referee z roku 2014. A jej predpoveď sa naplnila hneď na ďalší rok. Možno si spomínaš na poriadne veľký škandál FIFA spred dvoch rokov spojený s masívnou korupciou rozhodcov. Samozrejme, v seriáli sa práve nespomenul názov FIFA, no všetky podrobnosti sú takmer presné a celý škandál mal skoro rovnaký priebeh v Simpsonovcoch i v realite. Navyše, tvorcovia predpovedali aj to, že Nemecko zničí Brazíliu na Svetovom pohári 2014.

 

 

Smart hodinky

Ak sa chceme vrátiť k vede a technike, určite musíme spomenúť predpoveď už z roku 1995, ktorá sa vyskytla v epizóde s menom Lisa's Wedding, devätnásty diel, šiesta séria. Mladá Lisa v ňom navštívi veštcov na renesančnej púti. Prostredníctvom bubliny sme ako diváci presunutí do roku 2010, kde ľudia komunikujú aj skrz inteligentné hodinky a v diele je to vykreslené ako úžasný futurizmus. V tomto prípade sa však žltá hodinka trošku predbehla, prvé smart hodinky schopné rozoznať ľudský hlas vtrhli na trh až v roku 2014.

 


 

Nepríjemná ebola

Dnes už je vírus Ebola pod kontrolou a aj keď sa všetko stalo desivou realitou už v roku 2014, Simpsonovci niečo tušili už v roku 1997. Tretí diel deviatej série s názvom Lisa' Sax totiž sleduje znudeného Barta v depresiách, ktorému napokon na pomoc prišla jeho matka Marge. Ukážkovo sa mu rozhodla prečítať diel z knihy a práve tá mala názov Curious George and the Ebola Virus, teda Zvedavý George (Juraj) a vírus Ebola. Samozrejme, vírus bol známy dávno pred jeho rozšírením v Afrike, no zo všetkých možných baktérií a vírusov schopných spôsobiť vážne ochorenie si tvorcovia Simpsonovcov zhodou okolností vybrali práve toto.

 


A samozrejme...

Bart to the Future, séria číslo jedenásť, sedemnásta epizóda z roku 2000. Rodinka Simpsonovcov sa opäť ocitla v budúcnosti a diváci vidia, že prezidentkou sa stala Lisa. Tá však zdedila poriadne zničený štátny rozpočet po svojom predchodcovi, ktorým nebol nikto iný než Donald Trump. Lisa musí pozviechať ekonomickú situáciu Spojených štátov amerických späť na nohy. Rok dozadu sa k predpovedi vyjadril scenárista Dan Greaney, ktorý prehlásil, že to bolo myslené ako varovanie. "Vyzeralo to ako logické pokračovanie cesty nadol. Hodilo sa to do našej verzie príbehu, kde sa Amerika stáva šialenou."

 


Ohodnoť článok
127
Zdroj: ladbible.com, buzzfeed.com, time.com, nme.com, cnn.com